26 Mart 2019 Salı

Ortodonti

86408 defa okundu

 

 

Anabilim Dalı Başkanı 

 Doç. Dr. Alev AKSOY


Akademik Kadro

Doç. Dr. Aynur Medine ŞAHİN SAĞLAM

Dr. Ögr. Üyesi N. Ebru ŞENIŞIK

Arş. Gör.  Veysel GÜNER

Arş. Gör. Ufuk GÖKKAYA

Arş. Gör. Ahmet BALABAN

Arş. Gör. Merve ÖZKAN

Arş. Gör. Ece ÇAVDAR KOLDAŞ

Arş. Gör. Şevki ŞAHİN

Arş. Gör. Gönül KOCAKARA

Arş. Gör. Veli KIFIL

Arş. Gör. Esra YÜKSEL COŞKUN

Arş. Gör. Aybike KARAMANOĞLU

Arş. Gör. Aliye DERVİŞOĞLU

Arş. Gör. Önder YORGUN

Arş. Gör. Ömer Faruk SARI

 
İletişim

0246 211 33 53

ORTODONTİ ANABİLİM DALI

Tarihçe:


Ortodonti anabilim dalı 1995 yılında kurulmuştur. Anabilim dalımızda 2 Doçent, 1 Doktora Öğretim Üyesi 13 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Anabilim dalımız bu güne kadar 26 ortodonti uzmanı yetiştirmiştir.

Yer ve Kapasite:


Anabilim dalımız 2 ortodonti kliniği ve 1 dudak damak yarığı kliniğinde toplam 41 diş ünitiyle hizmet vermektedir. Ayrıca kliniğimizde fotoğraf odası, röntgen odası, 3 boyutlu dijital modelleme odası (ağız içi), 3 boyutlu yüz tarama odası, teknisyen laboratuvarı, alçı odası ve 2 sterilizasyon odası bulunmaktadır.

Ortodonti Uzmanı Eğitim Süreci:


Araştırma görevlileri için eğitim süresi 4 yıldır. Bu eğitim süresi boyunca ağız, diş ve çene cerrahisi (1 ay) ve periodontoloji (1 ay) anabilim dallarında rotasyon yapılmaktadır.

Anabilim Dalı Çalışma Alanları:


Tüm yaş gruplarındaki;

Diş çapraşıklıkları,

Çene ilişkilerindeki uyumsuzluklar (Dentofasiyal ortopedik yaklaşımlar/ Ortognatik cerrahi)

Dudak-Damak yarıkları

Gömülü dişler

Multidisipliner yaklaşımlar.

Olanaklar:


Dudak- Damak yarığı kliniği

Fotoğraf odası,

Röntgen odası,

3 boyutlu dijital modelleme odası (ağız içi),

3 boyutlu yüz tarama odası,

Ortodontik Tedaviler:


 Sabit uygulamalar:

            En çok uygulanan yöntem olan braket takılması teller, braketler ve elastikler kullanılarak yapılır. Braketler dişlerin üzerine yapıştırılır, teller ise braketlerden geçirilerek dişlere kuvvet uygular. Böylece dişler kademeli olarak hareket ettirilerek düzgün konumlandırılmaları sağlanır. Bu tedavi diş çekimi yapılarak ya da diş çekimi olmaksızın uygulanabilir. Tedavi birkaç ay ya da birkaç yıl sürebilir ve her ay ayarlamalar yapılarak dişlerdeki düzelmenin istenilen şekilde olması sağlanır.

 

Hareketli uygulamalar:

Alignerlar (şeffaf plaklar):Yetişkinler için braket takılarak yapılan sabit tedaviye alternatif olarak dişleri aynı hizaya sokmak amacıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Alignerlar genellikle şeffaf olurlar ve yemek yemek, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılırlar.

Çeneyi yeniden pozisyonlandırmak için geliştirilmiş apareyler:Splint adı verilen bu aygıtlar alt çeneye ya da üst çeneye yerleştirilirler ve çenenin daha iyi bir pozisyonda kapanmasına yardımcı olurlar. Eklem bozukluklarını düzeltmek için de kullanılırlar.

Çene genişletici vb:Üst çenenin genişlemesini sağlayan bir aygıttır. Vidalarla uygulanan kuvvet sayesinde damak altındaki kemik hareket ederek açılır.

Hareketli Pekiştiriciler:Tedavi sona erdikten sonra dişlerin yerini korumak ve eski haline dönmesini engellemek için kullanılan pasif apareylerdir. Biraz modifiye edilerek alışkanlıkların bırakılması için de kullanılabilirler.

Headgear (Enselik-Yüz Maskesi vb.): Kafanın arkasına yerleştirilen, bant ve metal bir telle kafanın ön tarafına bağlanan bir aygıttır. Headgear üst çenenin gelişimini yavaşlatır ve arka dişleri oldukları yerde tutarken ön dişlerin arkaya doğru gitmelerini sağlar. Yüz maskesi ise üst çene yetersizliği olan bireylerde alın ve çene ucundan destek alarak üst çenenin önde konumlanmasını sağlayan bir cihazdır. Çenelik kafanın arkasına ve çene ucuna yerleştirilen bantlardan oluşmaktadır. Alt çene gelişimini yavaşlatmak ve yönlendirmek için kullanılmaktadır.

 

 

 Sık Sorulan Sorular

Dişler neden çapraşık olur ve nasıl tedavi edilir?

Diş büyüklükleri, çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

 

Dişler düzgün dizilmiş olmasına rağmen çenenin önde ya da geride olması problem olur mu?

Estetik olarak hastayı dişin güzel dizilmesi tatmin etse bile fonksiyon olarak dişler tam üst üste gelmediği için zamanında tedavi edilmesi tercih edilir.

 

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?

Sadece dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta tedavi edilir. Ancak çenelerin önde ya da geride olması dediğimiz iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesi yapılmalıdır. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor olmaktadır.

 Ortodontik tedavide sadece tel takılarak mı tedavi yapılır başka alternatifler de var mıdır?

Dişlerin düzeltilmesi işleminde genellikle braket dediğimiz teller kullanılır ancak teknolojinin gelişmesi ile dişlerin arka yüzeylerinde sabitlenen braketler, şeffaf plaklar, porselen braketler gibi estetik çözümler de tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Dişlerinde çapraşıklık olan bir hasta ortodontik tedavi görmezse ne gibi sorunlar yaşar?

Estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenin artmasını sağlar. Çapraşık dişlerin varlığı demek dişler arasında temizlenmesi zor alanlar demektir ve bu alanlar çürüğe yatkındır. Yani çapraşıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, sağlığın korunması amacıyla da yapılmalıdır.

 

 Ortodontik tedavi öncesi ağızda ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?

Ortodontik tedavi öncesi mutlaka diş taşı temizliği, çürüklerin tedavisi ve kanal tedavileri yapılmış olmalıdır. Ortodontik tedavi başladıktan sonra evde hasta tarafından uygulanması gereken özel ağız bakımı yeni oluşabilecek çürüklerden ve diş eti sorunlarından korunmada etkili olacaktır.

 

 Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

Ortodontik tedavi gören hastalar ortodontik diş fırçası ile günde 3 kere diş fırçalamanın yanı sıra arayüz fırçaları ile braketlerin aralarını mutlaka temizlemelidir. Ağız gargaraları bu bakıma yardımcı olarak kullanılabilir.

 

 Ortodontik tedavi sırasında braketlerin düşmemesi için ne gibi önlemler alınması gerekir?

Braketler ağızda beyaz dolguya benzer malzemelerle tutturulur. Bu malzemeler aşırı soğuk ve asitli gıdaların tüketilmesi ile dişten ayrılabilir. Sert gıda tüketimi de braketlerin düşmesine neden olabilir.

 

Braketin düşmesinin zararı nedir?

Dişler,üzerlerine uygulanan kuvvetlerle hareket ederler. Braketin düşmesi demek bu kuvvetin artık dişe uygulanmaması yani ortodontik tedavinin kesintiye uğraması, bu da tedavinin uzaması demektir. Düşen braketler en kısa zamanda tekrar yapıştırılmalıdır.

 

 Gömülü köpek dişleri yerine getirilebilir mi?

Gömülü dişler çene içerisindeki konumlarına göre değerlendirilir. Çene içerisindeki konumları, açılanmaları sürdürülmeye uygun olan dişler ortodontik tedaviyle ideal konumlarına alınabilir. Bu dişlerin pozisyonlarının tespit edilebilmesi için panoramik film ya da üç boyutlu tomografiler alınır.

 

Ortodontik tedavi sonrası verilen pekiştirme apareyini kullanmazsak ne olur?

Ortodontik tedavi sonrası verilen bu apareyler dişlerin son hallerinin korunmasını sağlarlar. Kullanılmadığında ise dişlerin bozulmasına neden olurlar ve tekrar dişlerin sabit braketlerle braketlenmesi (yeniden tel takılması) gerekebilir.

 

 Ortodontik tedavi sonrası takıp çıkarmalı apareylerden başka dişlerin yerinde sabitlenmesini sağlayan sistemler var mıdır?

“Retainer” adı verilen,dişlerin arkasına yerleştirilen sabit teller vardır, ancak her hastaya uygulanmayabilir. Hekim vakaya göre hangi yöntemi seçeceğine karar verir.

 

   

 

MUHASEBE SİSTEMİ

ASİSTAN BİLGİ SİSTEMİ

FOTOĞRAF ARŞİV SİSTEMİ

 

FORMLAR

YÖNETİM KURULU KARARLARI

AKADEMİK PERSONEL

İDARİ PERSONEL

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

KALİTE POLİTİKAMIZ

HALKLA İLİŞKİLER