Ortodonti

 

 

Anabilim Dalı Başkanı 

Doç.Dr. N. Ebru ŞENIŞIK


Akademik Kadro

Arş. Gör. Aliye DERVİŞOĞLU

Arş. Gör. Ömer Faruk SARI

Arş. Gör. Önder YOĞUN

 
İletişim

0246 211 33 53

ORTODONTİ ANABİLİM DALI

Tarihçe:


Ortodonti anabilim dalı 1995 yılında kurulmuştur. Anabilim dalımızda 2 Doçent, 3 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Anabilim dalımız bu güne kadar 26 ortodonti uzmanı yetiştirmiştir.

Yer ve Kapasite:


Anabilim dalımız 2 ortodonti kliniği ve 1 dudak damak yarığı kliniğinde toplam 41 diş ünitiyle hizmet vermektedir. Ayrıca kliniğimizde fotoğraf odası, röntgen odası, 3 boyutlu dijital modelleme odası (ağız içi), 3 boyutlu yüz tarama odası, teknisyen laboratuvarı, alçı odası ve 2 sterilizasyon odası bulunmaktadır.

Ortodonti Uzmanı Eğitim Süreci:


Araştırma görevlileri için eğitim süresi 4 yıldır. Bu eğitim süresi boyunca ağız, diş ve çene cerrahisi (1 ay) ve periodontoloji (1 ay) anabilim dallarında rotasyon yapılmaktadır.

Anabilim Dalı Çalışma Alanları:


Tüm yaş gruplarındaki;

Diş çapraşıklıkları,

Çene ilişkilerindeki uyumsuzluklar (Dentofasiyal ortopedik yaklaşımlar/ Ortognatik cerrahi)

Dudak-Damak yarıkları

Gömülü dişler

Multidisipliner yaklaşımlar.

Olanaklar:


Dudak- Damak yarığı kliniği

Fotoğraf odası,

Röntgen odası,

3 boyutlu dijital modelleme odası (ağız içi),

3 boyutlu yüz tarama odası,

Ortodontik Tedaviler:


 Sabit uygulamalar:

            En çok uygulanan yöntem olan braket takılması teller, braketler ve elastikler kullanılarak yapılır. Braketler dişlerin üzerine yapıştırılır, teller ise braketlerden geçirilerek dişlere kuvvet uygular. Böylece dişler kademeli olarak hareket ettirilerek düzgün konumlandırılmaları sağlanır. Bu tedavi diş çekimi yapılarak ya da diş çekimi olmaksızın uygulanabilir. Tedavi birkaç ay ya da birkaç yıl sürebilir ve her ay ayarlamalar yapılarak dişlerdeki düzelmenin istenilen şekilde olması sağlanır.

 

Hareketli uygulamalar:

Alignerlar (şeffaf plaklar):Yetişkinler için braket takılarak yapılan sabit tedaviye alternatif olarak dişleri aynı hizaya sokmak amacıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Alignerlar genellikle şeffaf olurlar ve yemek yemek, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılırlar.

Çeneyi yeniden pozisyonlandırmak için geliştirilmiş apareyler:Splint adı verilen bu aygıtlar alt çeneye ya da üst çeneye yerleştirilirler ve çenenin daha iyi bir pozisyonda kapanmasına yardımcı olurlar. Eklem bozukluklarını düzeltmek için de kullanılırlar.

Çene genişletici vb:Üst çenenin genişlemesini sağlayan bir aygıttır. Vidalarla uygulanan kuvvet sayesinde damak altındaki kemik hareket ederek açılır.

Hareketli Pekiştiriciler:Tedavi sona erdikten sonra dişlerin yerini korumak ve eski haline dönmesini engellemek için kullanılan pasif apareylerdir. Biraz modifiye edilerek alışkanlıkların bırakılması için de kullanılabilirler.

Headgear (Enselik-Yüz Maskesi vb.): Kafanın arkasına yerleştirilen, bant ve metal bir telle kafanın ön tarafına bağlanan bir aygıttır. Headgear üst çenenin gelişimini yavaşlatır ve arka dişleri oldukları yerde tutarken ön dişlerin arkaya doğru gitmelerini sağlar. Yüz maskesi ise üst çene yetersizliği olan bireylerde alın ve çene ucundan destek alarak üst çenenin önde konumlanmasını sağlayan bir cihazdır. Çenelik kafanın arkasına ve çene ucuna yerleştirilen bantlardan oluşmaktadır. Alt çene gelişimini yavaşlatmak ve yönlendirmek için kullanılmaktadır.