ENDODONTİ ANABİLİM DALI'NDAN DT. SAFA KURNAZ AVRUPA ENDODONTİ DERNEĞİ KONGRESİ WLADİMİR ADLİVANKİNE ÖDÜL FİNALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

       Dt. Safa KURNAZ, danışmanı Prof.Dr. Ayşe Dijin Keçeci ve Doç. Dr. Bulem Üreyen Kaya ile hazırladığı  “The effect of different ferrule and reattachment designs on the strengthening of vertically fractured teeth using fiber and adhesive materials”adlı sunumuyla Wladimir Adlivankine Yarışması’nda finalde ülkemizi temsil etti. 

     Yarışma 17 Eylül 2015 Avrupa Endodonti Derneği’nin her iki yılda bir düzenlediği kongre kapsamında gerçekleşti. Birçok ülkeden katılan araştırmalar arasından ilk beşe kalan çalışmalar kongrede jüri ve dinleyiciler önünde tam metin olarak sunuldu. Çalışmada vertikal kök kırıkları olan dişlerin ağız dışında yeni tekniklerle yapıştırılarak tekrar ağıza yerleştirilmesi sırasında kullanılan güçlendirme tekniklerinin karşılaştırıldığı deney sonuçlarının kliniğe önemli katkılar sağlayacağını ortaya kondu. Fiberler ve özel bir yapıştırıcı kullanılan yöntemlerle kırık dişlerin sağlam dişlere benzer düzeyde güçlendirildiğine dikkat çekildi. Böylelikle vertikal kırığı olan dişlerin çekimi yerine ağızda daha fazla ağızda kalmasını sağlayabilecek bir tedavi seçeneği bulunarak klinik çalışmalara yol açılmıştır. Bu çalışmanın özeti SCI kapsamındaki International Endodontic Journal’da yayıma kabul edilmiştir.  Finalistler kongre katılım bedelleri ile ödüllendirilirken, Belçika’dan katılan bir çalışma birincilik ödülünü aldı.

Yayın Tarihi: 01/12/2015
Okunma Sayısı: 2602