FAKÜLTEMİZİ TANIYALIM

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi 1995 yılında Sdü Doğu Kampüsünde kurulmuş ve aynı yıl eğitimine başlamıştır.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu Yerleşkesinde 22.000 metrekarelik kullanım alanı bulunan Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye’nin en büyük fakülteleri arasındadır. 450’yi aşkın yurt içi ve yurt dışı lisans öğrencisi, 100’den fazla doktora ve uzmanlık öğrencisi ile güçlü adımlarla eğitim ve öğretime devam etmektedir. Halen yurt içi ve yurt dışı lisans ile doktora ve uzmanlık öğrencilerimiz,4 amfi, 3 klinik öncesi laboratuvarı, insan ağzını ve vücudunu taklit eden 2 fantom laboratuvarı, 1 araştırma laboratuvarı, 11 klinik sayısı ile 2 ameliyathanesi ve 2 teknisyen laboratuarıyla usta-çırak ilişkisi çerçevesinde, uluslararası standartlarda eğitim almaktadırlar. Fakültemiz 2000 yılında ilk mezunlarını vermiş ve ülkemize genç, donanımlı, yetkin becerilere sahip toplam 473 Diş Hekimi kazandırmıştır

 

1995 yılında sınırlı sayıdaki akademik kadrosu ile eğitim ve öğretim vermeye başlayan Diş Hekimliği Fakültemiz geçen 20 yılda hızla büyümüş, 7 profesör, 13 doçent ve 17 yardımcı doçentten oluşan akademik kadrosu ile çevre illerin üniversitelerine ait eğitim programlarına destek veren, yeni kurulan diş hekimliği fakültelerinin akademik kadrolarının oluşmasında katkıda bulunan bir konuma gelmiştir.

 

 

Isparta’mızın Diş Hekimliği Fakültesi hem Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında hem de Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavında en çok tercih edilen Diş Hekimliği Fakülteleri arasına girmiştir. Ülkemizde Eğitim veren 64 Diş Hekimliği Fakültesi arasında 2014’te 444,49873 taban ve 507,66949 tavan puan ile öğrenci kabul eden fakültemiz öncelikli tercih edilen diş hekimliği fakülteleri arasındadır. 2013 sonbahar Diş hekimliğinde Uzmanlık sınavında, fakültelerin taban puanlarına göre 64 Diş Hekimliği Fakültesi arasında fakültemiz 4. sırada yer alırken, 2014 sonbahar Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavında fakültemiz 2. sıraya yükselmiştir. Yabancı uyruklu öğrenciler için açılan doktora programları ile öğrenci kabulüne başlanmasının ardından yurtdışında da tercih edilen Diş Hekimliği Fakültesi olma yolunda hızla ilerlemektedir. BAKA, TÜBİTAK ve benzeri kurumlarla gerçekleştirilen projeler, ulusal ve uluslararası yayınlar, bildiriler ve ödüllerle, Fakültemizin akademik faaliyetlerini yürütülmekte, başarılarına başarı katmaktadır.

 

 

 

2009 yılında yeni binasına kavuşan Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi uygun fiziki şartların oluşmasının ardından verdiği ağız sağlığı hizmetinin sayısını ve çeşitliliğini gün geçtikçe artırmaktadır. Yedi temel klinikle hastalarına şifa vermeye başlayan Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Göller Bölgesinin tamamına hizmet verirken, bugün hasta dağılımını yurt çapına genişletmiş durumdadır. 

 

 

Zihinsel engelli hastalarımıza da tedavi sunma olanağına yakın bir tarihte kavuşan fakültemiz, hastalarımıza lokal yada tam teşekküllü genel ameliyathanelerimizde sedasyon veya genel anestezi altında temel diş hekimliği tedavilerinden olan diş çekimi,  dolgu, kök kanal tedavileri hatta protetik tedaviler sunmaktadır. Bu anlamda göller bölgesinin ve ötesinde bulunan illerin çözümsüz olan bu hasta grubuna tedavi sunarak büyük bir boşluğu doldurarak, toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmektedir. Ameliyathanelerimizde sedasyon veya genel anestezi altında sadece engelli hastalara tedavi sunulmamaktadır. Aksine fakültemiz, tüm girişimlere rağmen diş hekimi korkusunu yenemeyen “beni bayıltın ne isterseniz yapın” diyen hastalarımız içinde de bir alternatif olmuştur. Bu anestezi girişimi ile tedavi olmak isteyen hastalarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Aynı zamanda genel anestezi altında müdahale gerektiren tüm cerrahi işlemler ameliyathanelerimizde uygulanabilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde bünyesinde Genel Ameliyathane bulunduran ilk ve tek Diş Hekimliği Fakültesi ünvanımız ile başta Antalya, Burdur, Afyonkarahisar, Denizli  gibi çevre il ve ilçelerden yüzlerce hasta gelmiştir ve kısa sürede tedavi edilmiştir.

 

Genel ve lokal ameliyathaneler, dudak-damak yarığı kliniği ile hastalarımıza özellikli tedavi sunan diş hekimliği fakültemiz, yeni bir klinikle yine bir başlangıç yapma aşamasına gelmiştir. Yakında Multi disiplin Kliniğimizin açılacağı müjdesini verebiliriz. sadece ve sadece yaşlı hastalarımız tedavi görecektir. Fakültemiz, hastalarımızı tek bir kliniğe yönlendirilerek, tüm sorunlarını çözerek tedavilerini gerçekleştirecek bir yapılanmanın hummalı hazırlığı içindedir. Çok yakın bir tarihte hastalarımız, tek klinikte yorulmadan, hızlı bir şekilde, tüm tedavi hizmetlerini alarak, fakültemizden ayrılma imkânına kavuşacaklardır.

Yıllar içinde artan hasta ve yapılan tedavi girişimleri 2014’de 243.719 hasta ve 448.689 tedavi sayısına ulaşmıştır.

 

FAKÜLTEMİZ BÜNYESİNDE BULUNAN KONFERANS SALONLARI, DERSLİKLER VE 

ÖĞRENCİ KULLANIM ALANLARINDAN BAZI KARELER

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 21/07/2015
Okunma Sayısı: 4246